Як врятуватися кліща: кращі поради

Як врятуватися від укусів кліща: кращі поради

Влітку всі намагаються якомога більше часу проводити на природі. Але в лісі, на дачі або навіть на галявині в парку нас чекає потенційно смертельна небезпека – кліщ. Небезпека цих комах неможливо перебільшити: укус кліща може надовго відправити людину в лікарню і навіть вбити. Голландські вчені підрахували, що за літо 2019 року на жителів Нідерландів нападе понад півмільйона кліщів: активність цих комах зростає з кожним роком. У нашій країні статистика ще більш загрозлива.

Здається, що вберегтися від укусів кліщів неможливо, але це не так. Дотримання нехитрих правил техніки безпеки дозволить запобігти нападу комахи, уникнути ймовірного зараження небезпечними хворобами. Крім того, кожному корисно знати, що робити при укусі кліща.

1. Кліщ: впізнання підозрюваного

Ареал проживання кліща виключно широкий – ці комахи живуть на всіх континентах, у всіх куточках планети за винятком Антарктиди і пустельних областей. Шанс піддатися нападу кровосисного є в будь-якій країні світу.

Кліщі відносяться до класу павукоподібних підкласу членистоногих. До теперішнього моменту біологами виявлено більше 800 різновидів цих комах, але небезпечні для людини тільки два види – іксодові і аргасові. Ці кліщі відрізняються особливостями будови тіла – у іксодових кліщів спинка жорстка, у аргасових – м’яка. Незважаючи на відмінності, ці два кровосисних сімейства переносять смертельно небезпечні віруси.

Зовнішній вигляд кліщів, які нападають на людину

Необхідно правильно ідентифікувати кліща: багато хто плутає цих кровопивць з клопами, павуками і деякими видами мух. Ось основні розпізнавальні ознаки кліщів:

 • комаха володіє плоским тільцем;
 • відсутність крил або подовжених задніх кінцівок – кліщі вміють тільки неквапливо повзати;
 • у дорослих особин 4 пари лап, у молодих – три; юні кліщі також кусаються і можуть переносити заразу;
 • у цього виду комах повністю відсутні очі – кровопивця повзе на запах своєї улюбленої їжі;
 • іксодові кліщі виключно жорсткі – розірвати комаха досить важко;
 • кліщі вміють впадати в стан анабіозу на цілий рік і в такому вигляді чекати їжу;
 • енцефалітний або борреліозной комаха за зовнішніми ознаками неможливо відрізнити від незараженої кліща.

2. Улюблені місця перебування кліщів

Кліщі обожнюють ділянки з високою травою, темним чагарником або деревами з великою кількістю гілок в нижній частині стовбура. Там комаха ховається, і в комфортних для себе умовах чекає відповідну мету.

Великого поширення набуло помилкове твердження, що кліщі «накидаються» на своїх жертв з гілок дерев. Насправді комахи зосереджуються в нижньому ярусі лісу і звідти заповзають на людей або тварин. Саме тому, гуляючи по лісі або парковій зоні, необхідно завжди бути напоготові.

На жаль, щороку зростає кількість людей, які підхопили кліща на територіях, нетипових для проживання цього виду комах. Наприклад, в містах: Київ, Львів, Тернопіль, Івано-Франківськ, Рівне і т.д. Це пов’язано з неналежною антикліщовий обробкою.

Дуже часто кліщі атакують домашніх тварин. З вовни кота або собаки комаха цілком може переповзти на людину. Важливо вчасно виявити кровососа, адже він присмоктується до носія приблизно за півхвилини.

3. Періоди найвищої активності кліщів

Захворюваність кліщовим енцефалітом та іншими хворобами, які переносяться кліщами, фіксується в певні сезони. Комаха розвивається особливим чином, проходячи досить складні метаморфози.

Якщо зима була теплою, і вже в березні розтанув сніг, неминуче зростання популяції кровосисних. У травні личинки дружно вилуплюються, і кліщі починають свій життєвий цикл. Небезпека нападу зберігається аж до перших заморозків, але найбільша кількість атак фіксується в період з травня по вересень. Сезонна активність кліща багато в чому залежить і від особливостей клімату.

4. Як захистити себе від кліща

Кліщів необхідно побоюватися, але вважати їх невразливими монстрами, від яких не врятуватися, не варто. При дотриманні нескладних правил можна звести практично до нульової позначки ризик стати жертвою лісового кровососів.

 • Захисний одяг. Вирушаючи до лісу, необхідно максимально захистити своє тіло одягом. У футболці або шортах людина стане прекрасною здобиччю для кліща. Щільна куртка, джинси, чоботи допоможуть уникнути укусу. Мисливці і грибники рекомендують заправляти нижні частини штанин в високі щільні шкарпетки. Кліщі пересуваються від низу до верху, і подібне екіпірування стане для них непереборною перешкодою до шкіри людини.
 • Повернувшись з лісу, необхідно ретельно перевірити всю одяг, оглянути тіло, приділивши максимальну увагу паху, завушній і підколінній зоні та зонам пахв. Кровососи люблять м’які місця на тілі людини з тонкою шкірою і близьким розташуванням капілярів. Після візуального огляду слід прийняти душ.
 • Щоб домашні тварини не стали джерелом постійної небезпеки для сім’ї, їх необхідно регулярно обробляти спеціальними засобами. Перш ніж застосовувати, слід порадитися з ветеринарним лікарем стосовно складу.
 • На територіях з виявленими випадками кліщового енцефаліту рекомендовані щеплення від цієї важкої хвороби.

5. Антикліщові засоби: превентивні заходи

Всілякі репеленти – найважливіший засіб захисту від кліщів. Вирушаючи до лісу, необхідно обробляти захисними складами не тільки тіло, а й взуття, одяг і навіть намети.

Найбільш дієвим репелентом вважається польський препарат Max Repelent Plus, що містить етілбутілацетіламінопропіонат, цітродіол і ларарідін. Компоненти спрея надзвичайно ефективно відлякують кліща, при цьому вони абсолютно безпечні для людини. Одного балончика Max Repelent Plus вистачить на групу з 6-8 туристів.

Спрей універсальний, він чудово захищає не тільки від кліща, але також від комарів і кровосисних мух.

6. Чим може обернутися для людини укус кліща

Людині дуже складно відчути, що його кусає кліщ: комаха, перед тим, як присмоктатися до шкіри, вводить анестезуючий фермент, що знімає біль. Це ускладнює боротьбу з кровососами: звичайно паразита знаходять, коли він вже міцно увійшов в шкіру. Таким чином, основним симптомом укусу є наявність самого кліща. Чим триваліше перебування паразита на шкірі, тим імовірніше зараження патогенною вірусної флорою. Кліщі є переносниками таких важких хвороб:

 • Бореліоз або хвороба Лайма – найнебезпечніше інфекційне захворювання, перед яким медицина 21-го століття поки безсила. У всякому разі, по-справжньому дієвого захисту від бореліозу досі не розроблено. У найбільш гострій фазі хвороба Лайма призводить до ступору, втрати пам’яті, найсильнішою ломота в суглобах.
 • Кліщовий енцефаліт – одна з головних і найбільш небезпечних хвороб, що переносяться кліщами. Кліщ переносить вірусну флору в кров людини, і вона швидко поширюється по тілу, викликаючи симптоми загальної інтоксикації, лихоманку, потім – необоротне ураження мозкових клітин. Із сотні кліщів шість – переносники інфекції. Вірогідність захворювання після укусу зараженим кліщем – 2-6%.
 • Алергія, запальний процес. Шкіра в місці укусу запалюється, навколо можуть з’явитися бульбашки з гнійним вмістом. Якщо при витяганні комахи його головка залишилася під шкірою не можна виключати вторинного інфекційного процесу.

 

Віддаленого зі шкіри кліща потрібно покласти в скляну чи пластмасову баночку з міцною кришкою і відвезти до медичної установи. Розпізнати заразність комахи може тільки лаборант, який використовує мікроскоп. Якщо фахівець встановить, що кліщ є переносником зарази, пацієнту зроблять укол з імуноглобуліном. Ін’єкція зведе до мінімуму ймовірність розвитку захворювання.

7. Небезпечні симптоми після укусу кліща

Небезпеку несе укус будь-якого кліща і в будь-який час року. Якщо кровосис все-таки присмоктався до шкіри, необхідно перевірити його в лабораторних умовах, а вкушеній людині потрібно здати кров на антитіла.

Є ряд симптомів, ігнорування яких може призвести до важких, незворотних наслідків або до смерті пацієнта, якщо ці ознаки проявилися, необхідно негайно дзвонити в «швидку допомогу».

 • Еритема мігруючого типу. Один з ключових симптомів бореліозу. Через 3-30 днів після зняття кліща на епідермісі з’являється кругла, нерівномірно забарвлена ​​бляшка діаметром в 15 см. Зовні бляшка трохи схожа на мішень для гри «Дартс». Не можна плутати еритему з алергією, адже це почервоніння є основною ознакою того, що кліщ був заражений бактеріями хвороби Лайма. Зволікання в цьому випадком багате самими сумними наслідками. Негайно до лікаря на антибактеріальну терапію!
 • Гарячковий стан, мігрені, загальна слабкість організму, симптоматика як при ГРВІ.
 • Неповне видалення тільця кліща з-під шкіри.
 • Симптоматика з області неврології: м’язові спазми, запаморочення, «чорнота» в очах, прискорений серцевий ритм.

8. Як правильно видаляти кліща

При кліщовому укусі першим завданням є якнайшвидше видалення паразита. В Інтернеті є багато статей, в яких кліща радять полити олією або припекти сірником. Робити цього у жодному разі не слід: біль змусить комаху ще глибше впровадитися під шкіру, що ускладнить його видалення.

Малоефективним і небезпечним буде і застосування пінцета: в цьому випадку високий ризик видавлювання бактеріального вмісту на пошкоджену шкіру.

Оптимальний варіант для вилучення кліща – використання медичного набору Kick the tick. У набір входять інноваційні аксесуари, що дозволяють швидко і безпечно видалити небезпечну комаху. За допомогою Kick the tick можна заморозити кліща, знерухомити кровососа і купірувати його природні фізіологічні функції. Таким чином знижується ризик зараження.

Після заморозки використовується інструмент, заснований на інноваційній технології APRF TECHNOLOGY. Тільце кліща надійно фіксується і видаляється повністю, без розривів.

Набір Kick the tick повністю безпечний і схвалений Міністерством охорони здоров’я Польщі.

У похідних умовах, при відсутності спеціального набору для видалення кліщів, можна скористатися міцною ниткою:

 • робимо з нитки петельку, накидаємо на головку комахи, затягуємо;
 • неквапливо і обережно тягнемо нитку вгору, розгойдуючи її з боку в бік;
 • видаляємо кліща, кладемо в банку для доставки в медустанову;
 • змоченою в спирті ваткою обробляємо ранку.

Висновок

Щоб уникнути проблем з кліщами, необхідно ретельно дотримуватися запобіжних заходів, одягатися в щільну, закритий одяг, використовувати репеленти Max Repelent Plus. Якщо укус кліща все-таки відбувся, слід застосовувати набір Kick the tick для безпечного видалення кліща.

Віддалену комаху потрібно обов’язково доставити в медустанову для аналізу!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

The maximum upload file size: 45 МБ. You can upload: image, video. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Меню