Як виглядають різновиди тарганів

Як виглядають різновиди тарганів

Зміст

1.Загальна характеристика загону

2.Біологія

3.Екзотичні таргани

    3.1.Мадагаскарський тарган

    3.2.Єгипетський тарган Черепашка

    3.3.Туркменський, туркестанський

    3.4.Мармуровий, попелястий тарган

    3.5.Деревні таргани

    3.6.Аргентинський деревний або плямистий тарган

    3.7.Американський тарган

 1. Різновиди тарганів в Україні

    4.1.Руді таргани

    4.2.Чорні таргани

Тарган – це комаха. Відноситься до надзагону тарганоподібних. Теплолюбні, вологолюбні, дуже рухливі істоти з довгими вусами. Ведуть переважно нічний спосіб життя. Різні види тарганів поширені по всьому світу. Всього налічується більше 7570 різновидів. На території України живуть в будинках, підвалах, льохах, під’їздах. Небезпечні поширенням хвороботворної мікрофлори. Декоративних тарганів тримають в якості домашніх вихованців.

Загальна характеристика загону

Таргани на лат. Blattoptcra, або Blattodea. Відносяться до загону тарганоподібних, тарганових, сімейства комах. Рід – Polyphaga. Види відрізняються між собою розміром тіла, зовнішністю, поведінкою, але будова у всіх однакова. Як виглядає тарган:

 • Тіло витягнуте, овальне, плоске. Довжина від 1,7 см до 10 см.
 • Голова сердцевидна або трикутна.
 • Ротовий апарат гризучий. Добре розвинені щелепи.
 • Великі очі чорного кольору.
 • Передспинка потужна, велика з прозорими крилами.
 • Надкрила жорсткі, щільні. У деяких видів вкорочені або відсутні зовсім.
 • Гомілки з шипами.
 • Черевце плоске, подовжене. На кінці знаходяться статеві органи. У сучасних видів прихований яйцеклад. Вагітну самку можна впізнати по наявності оотеки – капсули в кінці тулуба.

Біологія

Різновиди тарганів – теплолюбні, вологолюбні істоти. Швидко бігають, активізують діяльність з настанням сутінків. Вдень ховаються під корчами, каменями, в норах гризунів, корою пнів, у квартирі – в щілинах, під підлогою, меблями. Всеїдні істоти живляться тваринами, рослинними залишками. У деяких видів розвинений канібалізм. У домашніх умовах при відсутності харчових залишків можуть гризти туалетний папір, клей, книги, шкіряні палітурки.

Цікаво!

Витривалі комахи дуже добре пристосовуються до умов зовнішнього середовища. Теплолюбні види в Україні навчилися жити в квартирах, будинках людей. Без їжі можуть прожити близько місяця, без води 9 днів. Тиждень тарган живе без голови, навіть продовжує виношувати потомство. Смертельна доза випромінювання для тарганів перевищує людську в 15 разів.

Розмножуються різні породи статевим, партеногенетичним шляхом. Для початку формування яєць потрібно спаровування, потрапляння сперми в тіло самки. Після цього вона все життя може відтворювати потомство без участі самця. Ембріони розвиваються в оотеці, яку самка багатьох видів скидає перед народженням дитинчат. Деякі різновиди тарганів живородні. В одній кладці від 15 до 60 яєць. За своє життя самка виношує до 300 особин. Дитинча таргана зовні схоже на імаго, але має темніший покрив і менше за розміром. Максимальна тривалість життя тарганів 6 років в штучних умовах, 4 роки в природному середовищі.

Екзотичні таргани живуть у тропіках. У нашій місцевості набули поширення руді, чорні таргани, які є синантропними, в дикій природі не живуть. На території колишнього Радянського Союзу водиться 55 видів.

Екзотичні таргани

Найяскравіші представники мешкають в тропіках. У нашій місцевості їх розводять в якості домашніх вихованців.

Мадагаскарський тарган

Найбільший вид. Розмір тіла доходить до 10 см. Істота не агресивна, безпечна. Йому чудово живеться в штучних умовах. Колір темно-коричневий. Тіло поділено на сегменти. Помилково мадагаскарців називають марокканськими тарганами.

Самки завжди більші. Це живородні особини. Личинки вистрибують з тіла матері, потім вона скидає оотеку. Деякий час турботлива мати їх оберігає, годує. У мадагаскарців не зустрічається таке явище як канібалізм. Вони дружно живуть всім сімейством. Харчуються білковою їжею, фруктами, овочами, печивом. Фото крупним планом представлено далі.

Цікаво!

Мадагаскарські таргани дуже швидко бігають, добре реагують на світло. Завдяки цим здібностям їх почали використовувати в азартній грі – тарганячих бігах. Комаха біжить від світла по темному лабіринту, в кінці чекає гостинець, фініш і перемога.

Єгипетський тарган Черепашка

Офіційна назва виду Polyphaga aegyptiaca. Тіло плоске, овальне, практично кругле. Розмір самок – 45 мм, самців – 25 мм. Колір тіла у особин чоловічої статі темно-рудий, бурий,у жіночої статі – чорний, бурий. Круглі таргани не мають крил, нагадують черепашку. У збільшеному вигляді комахи на фото далі.

Живуть в Середній Азії, на Кавказі, в Криму. Єгипетський тарган харчується фекаліями, сухим листям, органічними залишками, є санітаром в природі. Можуть жити в тваринницьких приміщеннях, у будинках людей. За один раз самка відкладає до 18 яєць. Молодий тарган зовні схожий на дорослих особин. Линяє 4 рази. Тривалість життя – 4 роки.

Туркменський, туркестанський

туркменський тарган

Офіційна назва Shelfordella tartara, або Blatta lateralis. Розмір тіла не більше 3 см. Самці стрункіші, у самок більш широке, масивне черевце. У особин чоловічої статі присутні крила, у жіночої статі їх немає. Забарвлення молодих тарганів незвичайне – груди світло-коричневі, руді, черевце темне. Членистоногі не дуже добре бігають, але швидко ховаються в найвужчі щілини при виникненні небезпеки. Фото туркменського виду далі.

Мешкають в Середній Азії, Росії. Поселяється на звалищах, приміщеннях з тваринами, на фермах, в будинках людей. Погано пересуваються по гладких поверхнях, нерухомі. Всеїдні істоти ніколи не залишаться без їжі. Тривалість життя не більше 5 місяців.

Цікаво!

Самка не носить при собі оотеку, а скидає її через кілька днів після формування яєць, через що малюки часто гинуть.

Мармуровий, попелястий тарган

мармуровий тарган

На латині звучить як Nauphoeta cinerea. Батьківщиною є Африка. Тропічний тарган добре живе в неволі, тому його часто розводять в домашніх умовах. Розмір самки 30 мм, самців – 25 мм. Діти тарганів зовні схожі на імаго, але менші за розміром. Фото і опис плямистого таргана:

 • Тіло витягнуте, плоске, сірого кольору зі світлими плямами. Вуса рівні.
 • Довгий тарган швидко бігає, пересувається вільно по будь-якій поверхні.
 • У неволі часто розводять як корм для екзотичних тварин. Комахи невибагливі, швидко розмножуються, їдять практично все – фрукти, овочі, рослини, м’ясо.
 • Сірий тарган добре пристосовується до умов зовнішнього середовища, може оселитися в будинку людини.

Деревні таргани

Вуличні види практично ніколи не поселяються в квартирах, живуть в гниючій органіці, під корою, там же і харчуються. В даний рід входить 12 видів. Найбільший – Parcoblatta pennsylvanica Пенсільванський. Досягає розмірів 4,5 см. Є уродженцем Північної Америки. Має видовжене тіло темно-коричневого забарвлення. У самців довгі прозорі крила, але літає комаха не дуже добре. У самок ця частина тіла зовсім відсутня. Гарний тарган з довгими, рівними вусами.

Розмножуються швидко, з однієї оотеки вибирається близько 60 дитинчат. Скидає капсулу самка за тиждень до народження малюків. Різні види деревних тарганів живуть від 2 до 4 років.

Аргентинський деревний або плямистий тарган

аргентнський тарган

Офіційна назва Blaptica dubia. Гарна комаха з ефектним забарвленням. Самці і самки однакової довжини – 4,5 см. Самець стрункий, тіло витягнуте, на спині довгі прозорі крила. У самок крильця погано розвинені, але широке черевце поділено на сегменти забаралене у світло-коричневий, темно-коричневий колір.

Смугастий тарган з п’ятьма повздовжніми смугами часто стає домашнім улюбленцем. У природі поширений в Південній Америці. Мешкає у вапняку, лісовій підстилці. Веде риючий спосіб життя. Харчується рослинами, органічними залишками. Самки носять оотеку при собі, є живородящими. За один раз самка народжує близько 20 личинок. Вагітність триває 60 днів. За рік життя формується всього 3 оотеки. Живуть аргентинці 2 роки.

Американський тарган

американський тарган

Латинська назва Periplaneta americana. Синантропний вид з тропічної Африки. Зовні нагадує рудого прусака. Довжина тіла до 5 см. Забарвлення тропічного таргана яскраве – з блискучо-червоними, жовтими смугами на передспинці. Добре розвинені крила, комахи можуть літати на невелику відстань. Найчастіше використовують літальну здатність, щоб спуститися вниз.

У природному середовищі живуть в гниючому листі, рослинах, під корою, в колекторних системах, електропроводках, трубах, горищах. Активні в нічний час. Харчуються тваринною, рослинною їжею, а також туалетним папером, клеєм, проводкою, волоссям, милом, шкіряними виробами. Бразильські таргани часто стають кормом для скорпіонів, багатоніжок, ящірок.

Різновиди тарганів в Україні

У нашій місцевості таргани бувають двох видів – руді або прусаки (лат. Blattella germanica) і чорні таргани. Ведуть аналогічний спосіб життя, незначно відрізняються зовні. Є синантропними видами, живуть в квартирах, в дикій природі не живуть. Вибирають вологі, темні кімнати з наявністю їжі, води. Часто заселяють кухні, коридори, ванни, туалети. Приклади шкідництва можна побачити на фото.

Руді таргани

Ведуть нічний спосіб життя, є всеїдними істотами, але основним кормом виступають харчові залишки, помиї, залишки їжі на столах. Таргани шкідники швидко розмножуються, живуть до 2 років. В одній кладці до 60 яєць. За все життя самка народжує до 300 дитинчат. Оотеку виношує при собі, ховає в затишному місці за тиждень до народження. Молоді личинки зовні схожі на імаго, але менші за розміром, відсутні крила.

Тіло довге, плоске, овальної форми. Черевце у самок більш широке. Голова маленька. Тип симетрії добре проявляється. Забарвлення світло-коричневе, практично руде. У німф завжди темніше. Тіло вкрите щільним хітиновим покривом. Вуса довгі, у самців часто зламані, криві, деформовані. Фото цього виду тарганів можна побачити далі.

Чорні таргани

Тіло масивне, чорного кольору, голова велика, опущена до низу. Потужні щелепи, великі очі, закручені вуса. Тривалість життя близько 4 років. Самка скидає оотеку через тиждень після формування яєць. В одній кладці до 60 штук. Розмножується популяція дуже швидко. При сприятливих умовах личинка перетворюється в статевозрілу особину за 3 тижні.

Ведуть нічний спосіб життя, частіше оселяються у ванній кімнаті, туалеті. Всеїдні істоти. Багато тарганів мешкає в квартирі, де панує антисанітарія. Для знищення тарганів в квартирі використовуються хімічні засоби, пастки, отруйні приманки.

У нашій місцевості докучають людям руді, чорні таргани, з якими ведеться постійна, жорстока війна. Сформувалося упереджене ставлення до всіх тарганоподібних. Але багато видів цього сімейства нешкідливі, безпечні і навіть корисні.

Меню