Методы и средства от тараканов для контроля

Засоби від тарганів та методи для контролю їх чисельності

Методи і засоби від тарганів для контролю їх чисельності на об’єктах медичного призначення.

Ідея написати якусь історію – непогана. Лікарі, як і всі живі люди, люблять історії. Але лікарська практика дуже конкретна. Ба, от біда. Лікарі не читають наукових статей. Як би дивно це не звучало. Не читають. У лікаря важка стресова робота, підробіток, сім’я, турботи. В день йому ніколи, ввечері хочеться відпочити і відволіктися. Якщо лікар потрапляє раптом на сторінку з науковою статтею, 9 з 10 все закінчиться. А для чого це йому? Про всі новинки йому розкажуть під час конференції і медпредставник під час візиту. Так, що історія конкретна, але з реальним меседжем для керівників і нечисленних фанатів самоосвіти.

Методы и средства от тараканов для контроля

Всі медики знайомі з резистентністю госпітальної мікрофлори до дезінфектантів! Зауважу, що повідомлення про стійкість бактерій до біоцидів стали з’являтися з 1950-х р., практично відразу ж після початку застосування в медицині катіонних речовин. Однак протягом досить тривалого часу резистентність до дезінфектантів не була предметом пильної уваги фахівців і їй не приділялося належної уваги. В останні роки питання, пов’язані з формуванням стійкості мікроорганізмів до дезінфікуючих засобів (ДС), все частіше обговорюються на сторінках друкованих видань.

Зросла увага до даної проблеми обумовлена такими факторами, як екологічна пластичність мікроорганізмів і можливість формування стійкості, постійно збільшується арсенал застосовуваних в медицині ДС, значимість інфекцій, пов’язаних з наданням медичної допомоги, широке поширення збудників, адаптованих до умов медичних установ.

З тарганами все так, та не так і мета цієї роботи чиста пропаганда раціональних підходів у боротьбі з тарганами. Сподіваюся посилити імунітет ваших мізків для протистояння величезному вектору мракобісся у дезпослугах.

Руді таргани (В. germanica) – цей вид розселився по всіх території України і зустрічається всюди, де є сприятливі умови для їх існування і розмноження. Пройшовши тривалий шлях еволюції, існуючі в даний час таргани, піддавалися впливу різних чинників (зміна клімату, катастрофи, посухи, пожежі тощо). Проте, вони зберегли життєздатність і компенсували зменшення чісельності, збільшенням темпів розмноження.

До слова про циферки, тарганам 250 млн. років за підтвердженими даними! Де люди були в той час, Карл? Навіть в планах, ще не було!
Висока плодючість, цілорічна активність, здатність активно переміщатися в межах будівель як горизонтально, так і вертикально, екологічна пластичність, поява резистентних популяцій до сучасних пестицидів дозволили цьому виду міцно закріпитися в оточенні людини і середовищі його проживання.

У сучасних умовах розвитку сфери надання послуг медзакладів для успішного функціонування організації недостатньо просто виконувати свою роботу. Необхідно враховувати, що ваш об’єкт буде схильний до заносу проблемних комах, як пасивного (надходження товару, обладнання, меблів, білизни, особисті речі персоналу і т.д), так і активному проникненню – міграція, особливо якщо ваш об’єкт межує з підприємствам громадського харчування або вбудований в житловий будинок.

Сьогодні, науково обгрунтована тактика дезінфекційних заходів в лікувально-профілактичних установах (ЛПУ) з метою профілактики внутрішньолікарняних інфекцій (ВЛІ) базується в основному на усунення збудників ВЛІ без урахування їх переносників. Тим часом є переконливі дані про потенційну небезпеку переносників збудників ВЛІ – тарганів, заходи боротьби з якими засновані тільки на плановій дезінсекції в ЛПУ.

Однак такий підхід виключає цілеспрямовану боротьбу з комахами як переносниками збудників ВЛІ. Зовнішнє середовище стаціонарів детально вивчена з точки зору присутності в ній мікроорганізмів, але мало відомо про її колонізації тарганами, які відіграють важливу роль у збереженні у зовнішньому середовищі мікроорганізмів, тобто є екологічними резервуарами підтримки їх чисельності.
Обгрунтуванням цього є дані про тривалість більш 4-14 діб виживання патогенних мікроорганізмів, як в кишечнику, так і на поверхні кутикули комах. Контамінуючи об’єкти навколишнього середовища патогенними мікроорганізмами, таргани сприяють розвитку епідемічного підйому захворюваності ВЛІ, який характеризується поширенням не тільки епідемічних варіантів збудників, а й їх переносників.

Такий підхід до проблеми ВЛІ робить необхідним перегляд тактики дезінфекційних заходів, спрямованих на знищення не лише збудників, а й переносників.

Рішення проблем санітарно-гігієнічного стану підприємства носить першорядне значення для успішного ведення справ в медичній установі. Більшість може не пов’язувати порушення санітарно – гігієнічного режиму з тарганами, тому що не бачать їх в день. Справа в тому, що у тарганів існує свій добовий цикл активності 75% часу проводять в притулках в стані спокою і 25% активні, але в нічний час!
У міській екосистемі зовнішнє середовище має багато різноманітних умов і стабільність. Екологічно пластичні види членистоногих починають домінувати в цих умовах, оскільки тут відсутні супутні природні вороги і хижаки (або є в незначній кількості). Слабка конкуренція. Чисельність тарганів, що мешкають в приміщеннях, в більшій мірі залежить від господарської діяльності людини (домінує людський фактор), ніж від абіотичних факторів.

Інтенсивному розселенню цих комах в мегаполісах сприяють особливості містобудування. По теплим сходовим клітках, системам вентиляції, між поверховими перекриттями і стояках, таргани легко потрапляють в приміщення через дрібні щілини і тріщини в підлогах і стінах, вентиляційні решітки та віддушини, крізь замкові щілини, в місцях проходження електропроводки, стикування комунікаційних труб.

Успішному проникненню і утворення нових клайстерів комах особливо сприяють широко застосовані в даний час деталі внутрішнього оздоблення інтер’єрів – навісні стелі, дерев’яна оббивка стін (погано підігнані дошки), різні утеплювачі і багато іншого, що як правило мають безліч зазорів, пор та щілин в місцях їх стикування.

Для прикладу

У пошуках їжі, води, партнера, а також найбільш сприятливих умов проживання, таргани досить активно пересуваються і здатні проникати в приміщення через дрібні отвори. Так, личинки 1,2,3,4 віку рудих тарганів вільно проникають через отвори діаметром 0,5-0,8 мм. Личинки старших (5-6) віку в отвір діаметром 1,0-1,4 мм. Для самки з оотекой потрібно отвір 2,9-4,5 мм.

Методи боротьби з тарганами поділяють на санітарно-профілактичні та винищувальні.

Основна мета санітарно-профілактичних заходів полягає в максимальному скороченні кількості місць, придатних для проживання і шляхів розселення тарганів:
– герметизація входів в будівлю санітарно-технічних комунікацій і їх розгалужень всередині будівлі.
– закриття тріщин, отворів і щілин, особливо в стінах, покритих облицювальною плиткою.

Не дивлячись на очевидну ефективність цих заходів, дотримуються їх далеко не завжди.

Методы и средства от тараканов для контроля

Отже, винищувальні заходи !!!

Є цілком логічне бажання відшукати прості рішення, які з радістю пропонує господиня Марія за допомогою борної кислоти і яйця. Але, ми не будемо загострювати увагу на використання різноманітних побутових препаративних форм, а також їх поєднання, які не дозволяють досягти бажаних успіхів у зниженні чисельності міських популяцій рудого таргана в медустановах.

Більш того, навантаження на психіку з рекламою препаратів  від тарганів теж не буде. Ми будемо шукати месію!

Ключовим моментом на етапі вибору підрядника для проведення винищувальних робіт є вартість пропозиції, оптимально задовольняє потребу в кінцевому результаті в межах бажаної платоспроможності замовника.

Варто нагадати, що шкода, що наноситься синантропними тарганами, не обмежується тільки естетичним і економічним збитком (забруднення продуктів харчування, медикаментів, обладнання та ін.) Література, присвячена епідеміологічному значенню синантропних тарганів, налічує кілька сотень публікацій, включаючи великі монографії. Тобто таргани, не без доказово можуть бути охарактеризовані, як хронічні механічні носії збудників інфекцій.

Сьогоднішній арсенал дезслужб, спрямований на придушення чисельності тарганів, здійснюється небагатими тактичними прийомами з контролю їх чисельності. При проведенні дезінсекції часто виникають серйозні труднощі. Використання традиційних, морально застарілих інсектицидів призводить до виникнення у тарганів стійкості до даних засобів. Щоб запобігти подібній ситуації необхідно постійно контролювати пристосовність комах шкідників до того чи іншого препарату, і своєчасно проводити ротацію інсектицидів.
Ротація інсектицидів має собою послідовне циклічне оновлення засобів з різними діючими речовинами. Цей метод знищення тарганів дозволяє запобігти звикання комах до засобів.

Найчастіше для обробок служба дезінсекції використовує концентрати різного типу, які вимагають розведення, але також і готові до застосування препаративні форми. З концентратів найбільшим попитом користуються концентрати емульсій на органічних розчинниках – це ті, що розроблені в 70 р минулого століття, погано пахнуть і мають низьку ефективність, асортимент яких значно ширше в силу низької вартості.

Дуже повільно зростає кількість концентратів на водній основі, більш безпечні для людини і ефективні для цільових видів. В якості діючої речовини (ДВ) в них використані з’єднання з групи ФОС, фенілпіролів, неонікотинойдів або піретройдів.

Крім того, за останній час з’явилося кілька інсектицидів в мікрокапсульовані формі. Це оригінальна форма засобів без запаху відрізняється, крім високої цільової ефективності, тривалістю залишкового дії і високим ступенем безпеки як для фахівців, які проводять обробки, так і для населення, що працює або проживає в оброблюваних приміщеннях. Деякі з них оздоблені атрактантами, які впливають на тарганів додатковим чином, примушуючи їх заходити на оброблені поверхні.

В якості ДВ в мікрокапсульованому інсектициді використаний фіпроніл або імідаклоприд. За показниками загальної токсичності препарати в мікрокапсульовані формі відноситься до 3 класу малонебезпечних речовин.

Резистентність – це факт, який неможливо ігнорувати. Ми продовжуємо обробляти препаратами до яких вже років 15-ть стійке звикання і це не теорія змови, а опір інноваціям, як природний механізм з домішкою слабкості критичного мислення. Спираючись на вищевикладені факти, варто враховувати переважання підрядників зі слабким розумовим імунітетом. Завдяки одноразовим динамічним компаніям, що заполонили інтернет для яких робота з клієнтом закінчується після розрахунку за послугу дезінсекції.

А суттю стають всі можливі байки, чому немає ефективності. Їх основним інструментом завоювання ринку є заниження вартості на шкоду якості послуг, що надаються.

На жаль, така реальність дезінсекції в Україні, панує відвертий бардак. Культура дорожити власним ім’ям і всім, що з ним пов’язано у багатьох зараз не в моді.

Сценаріїв тут кілька. І зрозуміло, запропонована інформацію не є невичерпною і може не відповідати вашому баченню ситуації. Але автор, береться стверджувати, що дистанціюватися від профілактики та робити ставку на совкову міфологію боротьби з тарганами – не варто.
Світ стає складніше і рудий тарган теж.

Ми законодавчо визначаємо відповідальність юридичних осіб тільки за відсутність проведення деззаходів на належних їм об’єктах при абсолютній відсутності регламентованих критеріїв оцінки ефективності проведених заходів. Таким чином, якщо замовник не зацікавлений у відсутності синантропних комах, він буде економити на якості послуг дезінсекції, обходячись наявністю договору на дезпослуги.

Не видумуйте гіпотетичні ситуації. Знайдіть дієздатну дезслужбу і працюйте з нею постійно, використовуючи сценарій превентивних заходів. Сьогодні, в еру соціальних мереж, елементарно відшукати думки про компанії. Приділивши небагато уваги декільком джерелам, в яких живі люди, а не намальовані відгуки з задоволенням діляться досвідом.

Те, що працювало 10 років тому в дезінсекції, сьогодні вже не працює і для вирішення завдань необхідний принципово новий комплексний підхід управління чисельністю проблемних біологічних видів. Практик, з поглядом антикризового менеджера, який займається боротьбою зі шкідниками – це розуміє, тому що змушений часом вирішувати проблему управління чисельністю шкідників на території, що включає в себе об’єкти самого різного призначення і підпорядкованості.

При цьому, вирішальною перевагою володіють ті фахівці, які на основі глибокого знання біології шкідників, здатні приймати рішення і пропонувати шляхи зниження їх чисельності на максимально тривалий термін при раціональних витратах фінансових і матеріальних ресурсів і дотриманні вимог безпеки цих робіт. Безсумнівно, що тут необхідні знання як, правильно планувати винищення на обслуговуваних територіях, а також прогнозувати результати і хід відновлення чисельності шкідників після закінчення винищувальних робіт.

Систему боротьби з живими організмами – цільовими (проблемними) видами (шкідники), в світі називають pest control або pest management, в Україні – поки ще дезінсекція, дезінфекція, дератизація, сподіваюся в майбутньому перейдемо на пест-менеджмент, як методологію управління біологічними проблемними видами (шкідниками) і визнаємо складовою частиною екології (біологічні науки), зокрема прикладної, популяційної екології та екології людини.

Метою пест-менеджменту є вивчення принципів управління якісним і кількісним складом популяції шкідника на основі закономірностей її динаміки з урахуванням географічного та стаціального положення, але це вже наступна історія.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

The maximum upload file size: 45 МБ. You can upload: image, video. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Меню