Ефективні методи боротьби з пір'яним кліщем у курей

Ефективні методи боротьби з пір’яним кліщем у курей

З усіх паразитуючих на домашній птиці організмів найнебезпечнішими є кліщі. Вони поширені повсюдно і проявляються в теплу пору року, особливо в травні та червні.

 

Висмоктуючи кров з курей, кліщі впорскують отруйну слину, разом з якою в ранку може потрапити інфекція.

Зміст:

 1. Причини появи кліщів у пташнику
 2. Ознаки ураження курей кліщами
 3. Пір’яний і інші види кліщів, їх виявлення
 4. Боротьба з кліщами в курнику
 5. Обробка курей
 6. Профілактичні заходи

Причини появи кліщів у пташнику

Повністю вберегти курник від проникнення кліщів неможливо, однак перекрити найпоширеніші канали реально. Паразити в пташнику можуть з’явитися:

 • з новим поголів’ям курей, при контакті з дикими птахами, від гризунів;
 • при недостатньому прибиранню приміщення;
 • при підвищеній вологості в курнику і поганій вентиляції в курнику;
 • якщо відсутні пісочні ванни;
 • при великій скупченості курей у клітках;
 • з інвентарем, а також заносяться на одязі і взутті людей.

Ознаки ураження курей кліщами

Встежити за всім поголів’ям, особливо на великому фермерському господарстві, неможливо. Однак про виниклу проблему скаже поведінка і стан курей:

 • Страх ввечері заходити в курник, оскільки деякі види кліщів живуть саме в приміщенні і виповзають тільки вночі, кусають птицю, доставляючи їй дискомфорт.
 • Нервовий стан курей, свербіж, який птах намагається вгамувати за допомогою пісочних ванн і щипаючи себе. Знижується несучість, спостерігається зниження маси.
 • Поява ранок на тілі, як результат – криваві сліди на сідалі, яйцях.
 • Відмова гніздуватись у звичному місці.
 • Кашель і хрипи. Паразити можуть оселитися не тільки на шкірі, але також проникають у носоглотку і вуха. Якщо курка часто трясе головою, обов’язково огляньте її.

Пір'яний і інші види кліщів, їх виявлення

Кліщами називають велику групу паразитів, яка харчується кров’ю і клітинами шкірного покриву, які відшарувалися. Зовні вони нагадують комах, але мають вісім лапок.

Незважаючи на короткий життєвий цикл, одна особина може відкласти до 100 000 яєць, що загрожує масовим ураженням курей у пташнику.

Деякі види кліщів живуть безпосередньо на птахах, інші – в курнику, ховаючись у щілинах, підстилці, під сідалом. Найнебезпечнішими є:

 1. пір’яні кліщі, які селяться в лунці пера або на ньому в найбільш теплих місцях – під крилами, на шиї, а в запущених випадках з’являються в області очей, в ніздрях. Інфікована птиця не тільки втрачає пір’я, але також починається інтенсивне зниження ваги і несучості. Важливо пам’ятати, що без господаря паразит може прожити до 10 днів;
 2. невеликий коростяний кліщ кнемідокоптес, розмір якого не перевищує 0,5 мм, викликає захворювання кнемідокоптоз у курей. Поселяється організм в основному під лусочками ніг, рідше – в області дзьоба і спочатку ніяк себе не проявляє, лише активно розмножується. Через 2-3 місяці після інфікування шкіра на ногах починає покриватися горбками, фаланги деформуються, і якщо не зайнятися лікуванням, то на уражених місцях спостерігаються некротичні зміни;
 3. червоний кліщ – найпоширеніший вид кліщів, який живе безпосередньо в курнику. Він добре проглядається неозброєним поглядом при огляді курки, улюблені місця – під крилами, в районі анального отвору, на шиї. Якщо кліщ ще не напився крові, то для нього характерний жовтуватий окрас, а розмір – не більше 0,75 мм. Після «прийняття їжі» паразит стає червоним або фіолетовим, роздуваючись до 1-1,5 см.

Боротьба з кліщами в курнику

Виявивши на своєму обійсті курей, уражених кліщами, слід відразу приступити до справи:

 1. Ізолювати ні кого не треба від решти інфікованих особин, якщо інфікована одна курка є і інші.
 2. Переселити на час все стадо в інше місце і зайнятися дезінфекцією пташника – це не вірне рішення. Спитаєте: Чому? Тому що раніше за часів радянщини і в деяких випадках до сьогодні люди які займаються птицею не дуже обізнані в сучасних питаннях з шкідниками. Наступний пункт, як раз проте.. НАЙКРАЩЕ працює Дергал проти курячих кліщів, бліх, вошей, клопів, взагалі від будь-яких ектопаразитів курей. І обрабляються кури разом з приміщенням в вечірній час – дворазово.
 3. Винести з курника все, що можливо: поїлки, годівниці, сідала. Добре прибрати в приміщенні, а потім провести теплову обробку обдати поверхні крутим окропом або пройтися по ним паяльною лампою. Це все не погано, але вкрай не ефективно.
 4. Вимити і прожарити весь інвентар, можна але коли є Дергал воно не треба.
 5. У будь-якому пташнику недоцільно встановлювати кварцові лампи, для того щоб допомогти фермеру в боротьбі з не тільки з кліщами, але також блохами, вошами, іншими паразитами – це обладнання не повинно використовуватися. Ефективно знезаражує поверхні бактерицидна лампа, яка випромінює ультрафіолет, рівень якого можна виставити. Такі установки використовуються для боротьби не з шкідниками, а в цілях профілактики бактеріального забруднення.

Обробка курей

При виявленні кліща у курей можна спробувати традиційні та народні засоби. Але ми не рекомендуемо, часто не ефективним виявляється даже комплексний підхід з використанням інсектицидів.

Традиційні засоби:

 • Піретріум – це порошок, виготовлений з квітів ромашки. Ним обсипають пір’я птаха з розрахунку 15 г на одну особину, повторити процедуру слід через 14 днів;
 • Пудра от эктопаразитов;
 • Бровермектин-гранулят оральный (эндо и эктопаразиты) Бровафарма, слаба ефективність, але багато використовується на підприємствах, тому що дешево. Рекомендується за дві години до подачі препарату не поїти поголів’я. Курс розрахований на триразове вживання препарату: після першого випоювання повторити процедуру через добу, а потім – через два тижні.;
 • препарат Бутокс 50 – лікувально-профілактичний засіб, що випускається в пляшках по 50 мл. його потрібно розводити з водою з розрахунку за інструкцією. 

При наявності ранок на тілі курей їх слід змащувати доступними заживляющими засобами.

Не традиційні засоби (нові):

Дергал. Застосування інноваційного та ефективного засобу «Дергал» дає найвищий результат у зниженні чисельності курячих вошей, бліх, кліщів. «Дергал» є єдиним засобом такого роду, що спеціально розроблений для птахівництва і не має аналогів.

Народні засоби:

 • рослинна олія. Нею змазують місця з впившимися паразитами, а через кілька днів перевіряють – кліщ повинен відпасти сам;
 • березовий дьоготь, який застосовують при ураженні ніг. Потрібно мастити ним лапи двічі протягом декади;
 • полин, м’ята, петрушка, часник та інші сильно пахнучі трави відлякують кліщів. Доцільно підвішувати їх в курнику, а також кидати на підстилку;
 • деревна зола і пісок з розрахунку 1:1 – відмінна ванна, в якій кури зможуть лікуватися самі.

Сам пташник можна обприскувати засобом, що складається з 1 ст. ложки миючого засобу для посуду, одного стакана рослинної олії і двох склянок води. Два-три рази на тиждень розпилюйте цю суміш у пташнику і по сідалах протягом місяця і кліщі будуть подразнюватися цими діями, це може полегшати страждання вашим несучкам. Оскільки препарат постійно розшаровується, його необхідно часто струшувати.

Профілактичні заходи

Жодне лікування не буде ефективним, якщо регулярно не робити профілактичні заходи.

Щоб швидше позбутися від кліщів, слід:

 • міняти систематично підстилки;
 • дивитися за чистотою в курнику;
 • для зменшення мікробіологічного забруднення обробляти годівниці і поїлки окропом;
 • робити систематичну дезінсекцію курника. Обробляти пташник можна соляркою, але не треба – це вже не начасі, а от вапно, яким необхідно білити стіни і підлогу – це завжди гарна ідея;
 • прибирати павутиння:
 • проводити систематичний огляд птиці, а при перших ознаках зараженої курки, провети повне лікування Дергалом.

Якщо ви збираєтеся будувати новий пташник з дерева, то матеріал можна просочити гарячим солідолом, до складу якого входить речовина, що відлякують кліщів. Але дерев’яний курник це не супер, краще кам’яний.

Головне в боротьбі з кліщами – не упустити момент, і при перших симптомах застосувати Дергал і тоді ваше поголів’я буде радувати високою продуктивністю. Цей засіб доступний для кожного і не потребує складного захисту як того вимагають обробки інсектицидами, а заходи з Дергалом не вимагають спеціальних знань і умінь – достатньо однієї консультації. Дзвоніть, дякуємо!

Меню